Rota Latin Amerika

tek yön biletle başlayan ucu açık bir yolculuk

  • Son Yazılar

  • Kategoriler

  • Arşiv

  • Reklamlar
  • Sayaç

    • 52.143 kişi siteme bakmış. Fena değil...

ÖZGEÇMİŞ

Engin Kaban

İlk yolculuğunu 1982 yılında İzmir’e yaptı. Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından İTÜ Makina Mühendisliği’ni bitirdi. Seyahat virüsünü üniversite yıllarındaki ilk yurtdışına çıkışında kaptı. Sonrasında çeşitli ülkelerde konferanslara, öğrenci aktivitelerine, ve kamplara konuşmacı, organizatör olarak katıldı. Sivil Toplum Kuruluşlarında gönüllü çalışmalarda bulundu. İsveç’te “İnovasyon Çalışmaları” konusunda lisansüstü eğitimini tamamladı.

Üniversite yıllarından başlayarak dağcılıkla uğraştı. Otostopla 12.000km’den fazla yol katetti. Interrail biletiyle gezen ilk Türk gezginlerden oldu. Evinde dünyanın çeşitli noktalarından sayısız gezgin ağırlayıp, gittiği ülkelerde yerel insanlara konuk oldu. Couchsurfing, Hospitality Club gibi misafirperverlik ağlarının göçebe elçisi ve ülke gönüllüsü görevlerini üstlenerek ülkemizde ve dünyada gelişiminde etkin rol oynadı.

5 kıtada 44 ülke gezdi. Gezdiği yerlerin kültürlerini derinlemesine anlamaya, olabildiğince oradaki yaşamın bir parçası olmaya çalışmaktadır. Yiyecek konusunda yerel lezzetleri tatmaya özen göstermekte, değişik ülke müziklerine merak duymakta, gittiği ülkelerin dillerini öğrenmeye çabalamaktadır. “Sürdürülebilirlik”, “alternatif yaşamlar” gibi kavramlara kafa yormaktadır. Fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.

Mühendislik haricinde aynı zamanda gezi yazarlığı yapmaktadır. Yazı, fotoğraf ve röportajları birçok defa gazete ve dergilerde yer bulmuştur. Çeşitli gezi yazısı yarışmalarından ödüller kazanmıştır. Türkiye’de gezgin kültürünü geliştirmek adına çalışmakta ve kafasındaki seyahat odaklı projeleri bir bir hayata geçirmektedir. Her geçen gün büyüyen ve tanınan “Sırtçantalılar Topluluğu”nun (http://www.sirtcantalilar.com/) üç kurucusundan biridir.

İzmir’de 2,5 yıl boyunca uluslararası bir şirkette ürün mühendisi olarak çalıştıktan sonra tek yön uçak bileti alarak çıktığı Güney Amerika seyahati 1 yıl sürmüştür. Mühendis olarak kariyerinin yanısıra zamanını gezgin adaylarını yollara düşme konusunda motive etmeye adamıştır. Yollardaki yaşam hakkında yüzlerce insana sunumlar yapmaktadır. Ayrıca sıklıkla televizyon ve radyo kanallarında canlı yayınlara çıkarak tecrübelerini aktarmaktadır.

Yılların tecrübesini paylaştığı ve seyahate çıkacaklara yol gösterici nitelikte olan Gezginin Pratik Seyahat Rehberi kitabı 2012 yazında yayınlanmış ve raflarda yerini almıştır. http://www.gezgininpratikseyahatrehberi.com/

Daha başka birçok planları ve hayalleri var. Bunları hayata geçirebilmek için proje ortaklarına ve destekçilere ihtiyaç duymaktadır.

Engin’i https://twitter.com/Engin_Kaban  ve http://www.enginkaban.com/ üzerinden takip edebilir, enginkaban@gmail.com dan irtibata geçebilirsiniz.

Reklamlar
 
%d blogcu bunu beğendi: