Rota Latin Amerika

tek yön biletle başlayan ucu açık bir yolculuk

  • Son Yazılar

  • Kategoriler

  • Arşiv

  • Reklamlar
  • Sayaç

    • 52.143 kişi siteme bakmış. Fena değil...

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

Çok mu zenginsin? Parayı nereden buluyorsun?

Hayır, zengin falan değilim. İnsanlar 2 senede bir plazma televizyon almaya, pahalı marka kıyafetler giymeye, cep telefonlarını sürekli yenilemeye parayı nereden buluyorlarsa ben de oradan buluyorum. Bu sadece tercih meselesi. 2,5 senedir çalışıyorum ve bir taraftan para biriktiriyorum. Şimdi de biriktirdiğim paralarla gezeceğim. Son derece basit. Kimileri 5 yıldızlı tatil köylerinde zaman geçirirken ben doğada çadırda kalmayı seviyorum. Bence benim onlara parayı nereden bulduklarını sormam lazım.

Herkesin kendi seçimi…

Bu seyahat için bütçen ne kadar ?

Yaptığım araştırmalara, bu bölgelerde benzer uzun seyahatler yapmış gezginlerle konuşmalarıma dayanarak, ülkeden ülkeye ufak farklılıklar gösterecek olmakla birlikte ortalama 600 USD / ay olarak planlıyorum. Muhtemelen bu rakamın altında kalacağım, üstüne çıkmamaya özen göstereceğim. Buna Latin Amerika içerisinde her türlü ulaşım, konaklama, yiyecek ve diğer tüm masraflar dahil. Türkiye’den Latin Amerika’ya ulaşım, öncesinde satın aldığım malzemeler, sigorta masrafları, veya olası bir acil durumda oluşabilecek beklenmedik masraflar hariçtir.

Neden Latin Amerika?

Kültürü çok çekici. Yaşam tarzları eğlenceli. Müzikleri ve dansları kışkırtıcı. Kadınları güzel. Doğası etkileyici. İspanyolca’ya sempatim var, ve bir süredir öğreniyorum. Neredeyse hiçbir ülke vize istemiyor. Göreceli olarak ucuz. Uzun süreli bir yolculuk için, gezgin camialarında çok tutulan, gerçekten güzel bir rota.

Yeterli mi ???

Neden tek başına gidiyorsun? Yanında birisi daha olsaydı daha iyi değil miydi?

Bugüne kadar birçok seyahatime yanlız çıktım. Tek başıma olduğumda kendimi daha özgür hissediyorum, daha hızlı karar alıyorum ve rahat hareket ediyorum. Diğer önemli bir husus da, tek seyahat edildiğinde daha fazla insanla tanışılıyor olunması. Yerel halka daha çok ve daha iyi iletişim kurabildiğimi düşünüyorum.

Diğer taraftan şunu da belirteyim, tüm yolculuğumu tek başıma yapmayı planlamıyorum. Ara ara farklı yol arkadaşları bulup, dönemsel olarak onlarla seyahat edeceğim. Bir şekilde dengeleyeceğim.

Oralar tehlikeli değil mi? Korkmuyor musun?

Evet tehlikeli. Korkuyorum.

Korkmuyor olsaydım başıma gelebilecek olası olaylara karşı şimdiden acil durum planları yapmaz, arkamda beni destekleyecek 4-5 kişilik ekip oluşturmazdım. Korkmuyor olsaydım oradaki hastalıkları araştırmaz, aşılar olmaz, yanımda ilkyardım çantası taşıyor olmazdım. Korkmuyor olsaydım seyahat-sağlık sigortalarını araştırıyor olmazdım.

Önümdeki tehlikelerin farkındayım, ve alabileceğim tüm önlemleri alıyorum ve almaya devam edeceğim. Ama bu tehlikeler nedeniyle yola çıkmayacak kadar da korkak değilim.

1 sene uzun bir tatil değil mi?

Öncelikle şunu düzelteyim; bu bir “tatil” değil. Kabaca 1 sene olarak planlanmış bir “yolculuk”. Bir bilinmezliğe adım atma, bir macera, kendi kendini daha iyi tanıma çabası…

1 senenin uzun olmadığını düşünüyorum, ama henüz tecrübe etmediğim için bilmiyorum da. Bunu zaman gösterecek. Ben bu yolculuğu “A noktasından B noktasına hareket” olarak değil, bir “mobil yaşam deneyimi” olarak görüyorum.  Hayatımı, ara ara değişen mekanlarda, farklı ortamlarda farklı kişilerle devam ettiriyor olacağım. Yeri gelecek bir şehirde belki birkaç ay geçireceğim. İş bulup çalışacağım. Ben de merak ediyorum neler olacak.

Göreceğiz…

İşinden istifa etmek delilik değil mi? Memnun değil miydin durumundan?

Evet delilik. Belki çok mantıklı bir hareket değil, ama hayallerimin peşinden gidebilmek için tek çarem buydu. İşimden, iş arkadaşlarımdan, yöneticilerimden, aldığım paradan; herşeyden son derece memnundum. Zaten işin zor tarafı da bu, yoksa mutsuz olmadığım bir işte olsaydım daha kolay olurdu herşey. Her yönüyle böyle bir iş tekrar bulabilir miyim bilmiyorum. Ama sonuçta hayallerim var. Ve bunları yapabilmek için para ve zamana ihtiyacım var. Gerekli parayı biriktirdim. Geriye zaman kaldı. Onun için de istifa ettim.

Neden “şimdi” gidiyorsun?

Para-zaman optimizasyonunu bu kadar iyi ayarlayacağım bir zaman daha olmayabilir. İleride beni “gitmek”ten alıkoyacak çok fazla başka etken olabilir, şu anki enerjim ve motivasyonum azalabilir.

Bugüne kadar yaptığım seyahatlerden edindiğim tecrübelerle birlikte şu anda kendimi böyle bir yolculuk için yeterli ve hazır hissediyorum. Daha fazla ertelemenin anlamı yok…

Nerelerde kalıyorsun, ne yiyip ne içiyorsun?

Genel olarak 7 yıldan uzun süredir üyesi olduğum ve gelişimi için gönüllü olarak çalıştığım, dünyadaki gezginleri bir araya getiren konukseverlik ağları (Hospitality Club, Couchsurfing) sayesinde yerel insanların evlerine konuk oluyorum. Böylece kültürün içine girmiş oluyorum. Bunun dışında doğada çadırımla kamp yapıyorum, ya da bizim gibi “Sırtçantalılar” için tasarlanmış olan hostellerde kalıyorum.

Her zaman için farklı yöresel yemekleri tatmayı tercih ediyorum. Restoranlarda elime aldığım menüden en anlamadığım şeyi sipariş ediyorum. Sokakta satılan gözüme güzel gözüken herşeyi yiyorum. Yiyip içtiklerimi bir yandan da not ediyorum ve fotoğraflarını çekiyorum; güzel bir arşivle geri döneceğim.

Ben de hep böyle bir şeyi yapmak istemişimdir ama bir türlü gerçekleştiremiyorum.

Neden gerçekleştiremiyorsun? Yeterince istediğinden emin misin? Her türlü motivasyonu ve teknik desteği seve seve verebilirim.

Reklamlar
 
%d blogcu bunu beğendi: